O nás

Dobrovolníci ze Slunečnice pomáhali v době pandemie seniorům
 
Ve Slunečnici jsme zapojeni do panelu neziskových organizací, které pomáhají městu v době jakýchkoliv krizí (povodně, atd.). V polovině března jsme se ve spolupráci s OSV Města Děčína pustili do dobrovolnické pomoci seniorům.
            Na začátku se muselo vše připravit, bylo třeba předělat standardní metodiky práce a zjistit co a jak budou a nebudou dobrovolníci smět z hlediska prevence, hygieny a ochrany.  Nebyly tomu k dispozici nikde žádné instrukce ani vzory, vyhledávali jsme, co se dalo, v neuvěřitelném informačním zmatku na jednotlivých ministerstvech a ve zprávách. Vše jsme připravili během 24 hodin a následující den „rozjeli“ mimořádnou formu pomoci.
            Zprvu jsme oslovovali naše dobrovolníky a současně přes soc. sítě oslovovali veřejnost. Neměli jsme roušky, dezinfekce, rukavice, nic. Nebyly ani na Kraji, ani na magistrátu. Během dvou dnů nám dobrovolníci donesli dostatek roušek, my jsme z domovů nanosili jednorázové rukavice, dezinfekce, vše, co jsme kdo měli, a začali volat první senioři.
            Prvních pár nákupů, donášku léků a dopravu roušek klientům jsme zajistili sami, abychom mohli dobrovolníky připravit na to, jak bude jejich činnost probíhat, co bude potřeba řešit, jak s klienty mluvit, na co je třeba si dávat pozor při kontaktu. Podle toho pak každý dobrovolník dostal přesné instrukce a postup, aby seniory neohrozil, a byl v bezpečí i on sám.
            Nejednalo se jen o nákupy, často si klienti potřebovali jen popovídat a cítit někde jistotu. Postupně se nám ozvala velká skupina klientů, kteří stáli o dovážku obědů. To denně zajišťovala jednotka dobrovolných hasičů Křešice, kteří s námi spolupracovali a pomáhali nám i v mnoha jiných případech, třeba když jsme potřebovali v ochranných oblecích nastěhovat lednici klientce v seniorském věku. Žádnou neměla a tak nebylo jednoduché jí obstarávat nákupy. Jeden z našich dobrovolníků jí lednici opatřil a chlapi ze SDH Křešice obstarali zbytek. Takovýchto situací se za ty dva měsíce objevila spousta ...
            Další klientka neměla občanský průkaz a nemohla si vyzvedávat důchod, ale nebyla schopná si OP sama zajistit. Zprostředkovali jsme jí na magistátu vyzvednutí průkazu a i dopravu. Jiný klient potřeboval opravit invalidní vozík a musel by kvůli tomu jet do opravny přes celé město, jeden z dobrovolníků je svářeč, vozík si u klienta vyzvedl, opravil u sebe v dílně a zase mu ho zpět přivezl.
Řešili jsme akutní cesty zvířátek seniorů na ošetření k veterináři, zajištění dopravy na lékařské prohlídky, přes dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem jsme zajistili potravinové nebo hygienické balíčky pro klienty v sociální nouzi. Občas jsme klientům zprostředkovávali i právnickou podporu, kterou jim zdarma poskytoval děčínský advokát Mgr. Aleš Podrábský. 
            To vše proběhlo zdarma, jezdili jsme vlastními auty a služebním autem Slunečnice. Do nezištné pomoci se s námi zapojilo přes 70 lidí, velkými tahouny byli skauti z oddílu Stopa, ale připojit svou ruku k dílu chtělo tolik dobrovolníků, že jsme je v terénu ani nestačili využít. Mnoho z nich se tedy pustilo do rekonstrukce našich sociálně rehabilitačních dílen a do revitalizace Kavárny a palačinkárny, kterou provozujeme na Zámku Děčín. Obrovský kus práce odvedli Pánové z HC Děčín.
Od 15.3. do 17.5. proběhlo 390 konkrétních pomocí, celkem bylo odpracováno 1180 hodin a mezi klienty, nemocnici a lékařské ordinace jsme roznesli hodně přes 500 roušek.
Z Krajské dotace máme proplacené pohonné hmoty, obdrželi jsme sponzorské dary od p. Zdobinského z Děčína (5.000 Kč) a od rodiny Šťastkových z Ústí n.L. (3.000,- Kč), a dostali jsme darem nový mobilní telefon od náměstka hejtmana ÚK Martina Kliky.
           
Velice děkujeme všem, kteří se účastnili a přejeme pevné zdraví.

   


-----------------------------------------------------------------


OCENĚNÍ DOBROVOLNÍK ROKU 2019

Vážení přátelé,

Jako již řadu let opět budeme oceňovat nejlepší dobrovolníky našeho města za rok 2019. A poněvadž je mezi námi i spoustu lidí, kteří dělají něco nezištně a skoro nikdo to nemusí tušit, obracíme se na vás s prosbou o pomoc.
Máte ve svém okolí někoho, o kom bychom měli vědět? Někoho, kdo třeba pomáhá sousedce s nákupem, pořádá akce pro děti, doučuje je, chodí čistit lesy, pomáhá rozvíjet město, předčítá seniorům... Dělá cokoliv, za co si zaslouží poděkování.

Pojďme společně ukázat, že si těchto lidí vážíme a jejich práce má smysl.
Napište nám o nich krátké povídání, sdělte nám v něm, co skvělého dělají a přidejte jejich kontakt.
 
Nominace zasílejte prosím do 2.3.2020 na email: dobrovolnictvislunecnice@seznam.cz .
Děkujeme a těšíme se na Vaše příběhy,
 
Slunečnice, z.s.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dobrovolnické centrum Slunečnice, z.s. pracuje s dobrovolníky v různých dobrovolnických programech, realizuje osvětové akce pro veřejnost, každoročně oceňuje nejlepší děčínské dobrovolníky, vysílá dobrovolníky i do jiných sociálně zaměřených neziskových organizací v Děčíně, ale zároveň také zapojuje dobrovolníky do činností i v samotné Slunečnici. Spolupracuje v rámci přeshraničního dobrovolnictví s německými organizacemi a v projektu „Spojené světy“ má partnera Diakonii Pirna.  V roce 2017 byl zatím poslední, 22.ročník benefičního festivalu Kramle, na kterém jsme spolupracovali s německými partnery, Kultur Aktiv Drážďany a Diakonie Pirna. Každoročně se také zúčastňujeme akcí, které pořádají němečtí přátelé, jako třeba „ Markt der Kulturen“ v Pirně a nebo Bunte Republik Neustadt v Drážďanech.


Díky spolupráci se středními školami v Děčíně se podařilo připravit zajímavý celoroční projekt "Adoptuj si Slunečnici", který byl spuštěn od ledna 2016 a získal dotaci od ústecké Komunitní nadace.


Srdečně vítáme každého zájemce o dobrovolnictví a už není důležité zda půjde o dlouhodobou činnost, a nebo jen o jednorázovou akci.

Kontaktní osoba k věcnému plnění projektu:


Bc.Taťána Tlustošová, tel.: 739 355 705 t.tlustosova@seznam.cz